Ustvarjamo pogoje, kjer lahko uspevajo vsi Rok Plankelj, direktor Savinjsko-šaleške gospodarske zbornice
Leto 2024 je za SAŠA regijo potrdilo, da gre za okolje, ki kljub zahtevnim razmeram gradi na vztrajnosti, sodelovanju in razvojni naravnanosti. Regija je v letu dni okrepila prihodke podjetij, izboljšala poslovanje podjetnikov, dvignila produktivnost ter utrdila sodelovanje med gospodarstvom, občinami, šolstvom in številnimi deležniki. Podjetniški sektor je znova pokazal, da zna delovati učinkovito – samostojni podjetniki so ustvarili 214 milijonov evrov prihodkov (+11 %), 18 milijonov evrov neto podjetnikovega dohodka (+12 %) in po rasti izkazali najboljše rezultate v državi. Hkrati so zaposlovali 1.511 delavcev, kar potrjuje njihov pomen za lokalno zaposlovanje.
SAŠA regija je bila leta 2024 regija z najvišjo rastjo podjetnikovega dohodka, skupaj z obalno-kraško regijo. Gospodarske družbe so v letu 2024 povečale prihodke za 15 %, število zaposlenih za 6 %, dodano vrednost pa za 6 %. A zaradi izzivov v energetiki in okolju so leto zaključile z neto čisto izgubo v višini 9 milijonov evrov, kar je posledica predvsem negativnih rezultatov v sektorju oskrbe z elektriko, plinom in paro. Družbe iz vseh drugih dejavnosti so poslovale z dobičkom.
V SŠGZ si prizadevamo, da podpiramo vse dele gospodarstva – od največjih sistemov do mikro podjetij. Pomembno je, da ustvarjamo pogoje, kjer lahko uspevajo vsi, ne glede na velikost. V letu 2024 smo se še posebej osredotočili na vprašanja absentizma in zdravja zaposlenih, saj preobremenjenost in kadrovske vrzeli postajajo vedno večji izziv. Pomagali smo podjetjem in zavodom iskati sistemske in lokalne rešitve.Zaradi strateške lege regije je logistika ena ključnih panog, ki povezuje industrijo, trgovino in mednarodne trge. Zato je SŠGZ tudi v letu 2024 odločno zagovarjala nadaljnjo in pospešeno izgradnjo 3. razvojne osi, ki predstavlja življenjsko pomembno infrastrukturo za povezljivost gospodarstva v smeri sever-jug. Vključevanje regije v nacionalno prometno hrbtenico ni več razvojna želja, temveč nuja.
Našo vlogo smo nadgradili tudi kot sogovornik pri pripravi obeh ključnih zakonov: zakona o razvojnem prestrukturiranju in zakona o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje. Pri obeh smo opozarjali na pomen ciljno usmerjenih ukrepov, ki naj podprejo gospodarstvo in ljudi – zlasti v regiji, ki nosi največje breme energetske tranzicije. Ob tem smo utrdili tudi širši družbeni vpliv – prepletamo gospodarstvo s športom, kulturo in turizmom, saj vemo, da kakovost življenja in pripadnost okolju pomembno vplivata tudi na razvoj regije. Podpiramo lokalne športne klube, organiziramo skupne dogodke, sodelujemo pri turističnih projektih in z inovativnimi pristopi dvigujemo prepoznavnost SAŠA regije kot sodobne in vzdržne. Za resničen razvojni preboj pa regija potrebuje:
SAŠA regija je več kot industrijsko središče – je regija z dušo, ki povezuje gospodarstvo, znanje, šport, energijo in ljudi. Potrebuje partnerstvo države, da bo lahko iz energetske preobrazbe izšla ne kot regija, ki izgublja – ampak kot regija, ki vodi.
Največja podjetja v Savinjsko-šaleški GZS regiji:
Poslovanje regij
Vir: Glas gospodarstva, julij-avgust
Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.