Arhiv: Video utrinki s podelitve priznanj za najboljše inovacije SAŠA regije za leto 2019

Savinjsko-šaleška gospodarska zbornica (SŠGZ) je na priložnostni slovesnosti, s katero je obeležila 40 let delovanja regionalne gospodarske zbornice s sedežem v Velenju, podelila priznanja za najboljše inovacije v SAŠA regiji za leto 2019. Na letošnji razpis je prispelo 20 prijav, z zlatim priznanjem pa so bili nagrajeni 3 inovacijski projekti.

O ZBORNICI VČERAJ, DANES IN JUTRI
 V prvem delu prireditve je o pomenu jubileja spregovoril predsednik SŠGZ dr. Blaž Nardin, ustanovni podpredsednik SŠGZ Mirko Strašek pa je orisal družbenoekonomske razmere v času, ko je bila v Velenju ustanovljena regionalna gospodarska zbornica. Podžupan Mestne občine Velenje Peter Dermol je pohvalil sodelovanje SŠGZ z lokalno skupnostjo in Klubom podjetnikov SAŠA ter izrazil pričakovanje, da se bo v dobrobit vseh nadaljevalo tudi v prihodnje.

SŠGZ MED PIONIRJI ORGANIZIRANEGA SPODBUJANJA INOVATIVNOSTI
Letošnja podelitev priznanj za najboljše inovacije v SAŠA regiji je bila dvajseta po vrsti. Prva priznanja so bila podeljena za leto 1999. Takratni direktor zbornice mag. Božo Lednik je sledil ideji kolegov iz Zasavja, ki so s tem projektom začeli dve leti prej, v naslednjih letih pa se je gibanje razširilo po vseh regijskih zbornicah, nakar ga je Gospodarska zbornica Slovenije nadgradila z ocenjevanjem in nagrajevanjem inovacij na nacionalnem nivoju.

V 20 LETIH 376 INOVACIJ IN 2.198 INOVATORJEV
V minulih 19 letih je komisija za inovacije pri SŠGZ ocenila skupno 356 inovacijskih projektov, pri katerih je sodelovalo skupno 2.018 inovatorjev. Na letošnji 20. razpis SŠGZ je prispelo 20 prijav 15 prijaviteljev, pri katerih je sodelovalo 180 inovatorjev. Skupno število v dveh desetletjih je tako 376 inovacij in 2.198 inovatorjev.

LETOS TRI ZLATA PRIZNANJA
Od 20 prijavljenih inovacij v letošnjem letu 4 sodijo v kategorijo brez profesionalne podpore, ostalih 16 pa je imelo profesionalno podporo v podjetjih. Komisija za ocenjevanje inovacij pri SŠGZ je trem prijavljenim projektom dodelila zlato priznanje, osem jih je prejelo srebrno, pet bronasto priznanje, dva sta prejela priznanje za prispevek na področju inovativnosti, dva pa zahvalo za prispevek na področju inovativnosti.

POMEN INOVACIJ ZA MEDNARODNO KONKURENČNOST
Zlata priznanja za najboljše inovacije sta podelila minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek in predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Boštjan Gorjup. Minister Počivalšek je ob tej priložnosti izpostavil pomen inovacij za mednarodno konkurenčnost slovenskih podjetij, predsednik GZS pa je opozoril na ključno vlogo regionalnih gospodarskih zbornic pri spodbujanju inovativnosti in oblikovanju konkurenčnega poslovnega okolja na lokalni ravni.

ŠTIRJE PROJEKTI NA NACIONALNO OCENJEVANJE
Na nacionalno raven so se uvrstili štirje najbolje ocenjeni projekti, in sicer ročni mešalnik z lučko podjetja BSH Hišni aparati, 100 % biorazgradljiv cvetlični lonček, izdelan iz odpadnih žitaric, samostojne podjetnice Eve Štraser, nova generacija pralnih in sušilnih strojev WaveActive Gorenje in električni izvenkrmni motor za plovila – EIM podjetja Podkrižnik.

ZLATA PRIZNANJA
V kategoriji profesionalno podprtih inovacij prejmeta zlato priznanje:

Električni izvenkrmni motor za plovila – EIM
prijavitelj: Podkrižnik d.o.o. Ljubno ob Savinji

Nova generacija pralnih in sušilnih strojev WaveActive Gorenje
prijavitelj: Gorenje d.o.o. Velenje

V kategoriji inovacij brez profesionalne podpore prejme zlato priznanje:

100-odstotno biorazgradljiv cvetlični lonček, izdelan iz odpadnih žitaric
prijavitelj: Evegreen, svetovanje s področja ekologije, Eva Štraser s.p.

SREBRNA PRIZNANJA
V kategoriji inovacij s profesionalno podporo prejmejo srebrno priznanje:

Ročni mešalnik z lučko
prijavitelj: BSH Hišni aparati d.o.o. Nazarje

Optimalna prepojenost pri procesu vakuumske infuzije
prijavitelj: Veplas d.d. Velenje

Lasersko markiranje prodajnih škatel

Industrijska čistilna naprava Henkel Maribor
prijavitelj: Esotech d.d. Velenje

Vakuumski mešalnik (blender) hrane
prijavitelj: BSH Hišni aparati d.o.o. Nazarje

Nova generacija premijskih pomivalnih strojev ASKO
prijavitelj: Gorenje d.o.o. Velenje

Konfiguracija kuhinjskega aparata s strani kupca in proizvodnja po naročilu MyMUM
prijavitelj: BSH Hišni aparati d.o.o. Nazarje

V kategoriji inovacij brez profesionalne podpore prejme srebrno priznanje:

Emmares – Nova doba email marketinga
prijavitelj: Emmares d.o.o. Velenje

BRONASTA PRIZNANJA
V kategoriji inovacij brez profesionalne podpore prejme bronasto priznanje:

Reorganizacija in optimizacija jamskega transporta in logistike
prijavitelj: Premogovnik Velenje d.o.o

Inovativni razvoj in izdelava kompleksnega progresivnega orodja za serijsko proizvodnjo polizdelkov iz visoko trdnostne pločevine z integriranim valjanjem navojev
prijavitelj: Gorenje Orodjarna d.o.o. Velenje

Uporaba daljinskega zaznavanja za monitoring rudniškega površja in objektov
prijavitelj: Premogovnik Velenje d.o.o.

Human Resources Panel
prijavitelj: Plastika Skaza d.o.o. Velenje

Opcijska robotizacija proizvodnega procesa
prijavitelj: Turna d.o.o. Šoštanj

PRIZNANJA
V kategoriji profesionalno podprtih inovacij prejmeta priznanje za prispevek na področju inovativnosti:

Optimizacija toplovodnega omrežja z izvedbo prevezave iz 3C na 2C sistem obratovanja
prijavitelj: Komunalno podjetje Velenje d.o.o.

IDAS - indikator delovanja analognih senzorjev
prijavitelj: HTZ Velenje I.P. d.o.o.

ZAHVALA
V kategoriji inovacij brez profesionalne podpore prejmeta zahvalo za prispevek na področju inovativnosti:

Blazina za aktivno sedenje
prijavitelj in avtor: inovator in zasebni raziskovalec Srečko Pisnik