Poslovni Espresso v mesecu maju je potekal v čudovitem in prenovljenem ambientu na zunanji terasi Wunder Beach bara ob Velenjskem jezeru, tokrat z rekordno udeležbo in v znamenju sodelovanja občin in gospodarstva – v duhu nedavno podpisane Zaveze za razvoj, ki jo je Gospodarska zbornica Slovenije sklenila skupaj z združenji občin.
Gospodarska zbornica Slovenije, Združenje občin Slovenije, Skupnost občin Slovenije in Združenje mestnih občin Slovenije so 18. marca podpisali Zavezništvo za razvoj, ki stremi k skladnemu regionalnemu razvoju z uravnoteženim povečevanjem konkurenčnosti lokalnih skupnosti in gospodarstva, ob upoštevanju načel okoljske in družbene trajnosti.
Moč povezovanja
Uvodoma je udeležence nagovorila Vesna Nahtigal, generalna direktorica GZS in Rok Plankelj direktor SŠGZ, ki sta poudarila pomen tesnega sodelovanja med gospodarstvom in lokalnimi skupnostmi pri spodbujanju razvojnih prebojev v regijah.
Zavezništvo za razvoj vključuje sodelovanje gospodarstva in lokalnih skupnosti na štirih področjih: razvoju kadrov z visoko dodano vrednostjo, spodbujanju inovativnosti, trajnostnem razvoju okolja in družbe ter učinkovitem prostorskem načrtovanju.
»Naš podpis je dokaz, da verjamemo v moč povezovanja. Brez močnih občin ni močnega gospodarstva, brez uspešnih podjetij ni močnih lokalnih skupnosti. Vsak investicijski projekt, vsaka nova zaposlitev, vsak infrastrukturni napredek – vse to je plod sodelovanja, ki ga moramo negovati,« je dejala generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal.
Razvojni projekti Mestne občine Velenje
Osrednji del dogodka je bil namenjen Razvojnim projektom Mestne občine Velenje, ki jih je predstavil župan Peter Dermol. Spregovoril je o ključnih razvojnih projektih, ki bodo odločilno prispevali k prestrukturiranju regije in trajnostnemu razvoju lokalnega okolja. Predstavil je obsežen nabor razvojnih projektov, ki so usmerjeni v prestrukturiranje regije, krepitev lokalnega gospodarstva, podporo podjetništvu, trajnostno mobilnost, stanovanjsko politiko ter energetsko in digitalno prenovo mesta. Projekti potrjujejo jasno razvojno vizijo občine in močno zavezanost načelom okoljske in družbene trajnosti.
Ključni izzivi prihodnosti
V ospredju razvojnih prizadevanj so:
Sistematična podpora gospodarstvu
Mestna občina Velenje s celostnim pristopom krepi pogoje za podjetništvo:
Investicije za pravični prehod
Občina aktivno sodeluje v postopkih vezanih na zakon o razvojnem prestrukturiranju in zakon o zapiranju Premogovnika Velenje. Ključni infrastrukturni projekti vključujejo:
Stanovanjska in izobraževalna infrastruktura
Trajnostna mobilnost in urbana prenova
Energetska sanacija in razogljičenje mesta
Mestna občina Velenje se nahaja pred ključnim izzivom prestrukturiranja regije in z jasno vizijo sledi cilju ustvarjanja spodbudnega okolja za podjetništvo, inovacije in kakovostno življenje. Poseben izziv jim predstavlja aktualna zakonodaja za prestrukturiranje regije. Župan Peter Dermol je izpostavil tudi potrebo po podpori pri pospeševanju zakonodajnih procesov na državni ravni s strani Gospodarske zbornice Slovenije in Savinjsko šaleške gospodarske zbornice pri procesu prestrukturiranja regije in pri obeh zakonih - Zakonu o razvojnem prestrukturiranju in Zakonu o zapiranju premogovnika Velenje.
Z optimizmom zremo naprej. V mesecu juniju se znova srečamo na večernem dogodku Poslovni Sunset ob Velenjskem jezeru.
Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.